پروژه‌های سیوان

اطلاعات تماس

امروزه؛ بیشتر از هر زمانی در ایران شرکت‌های فن‌آور و استارت‌آپ‌ها به سرعت در حال شکل‌گیری، افزایش و رشد هستند. این مسئله موجب شکل‌گیری و افزایش فضاهایی که خدماتی به این کسب و کارها ارائه می‌دهند، شده است.

فضاهایی مانند پارک‌های علم و فناوری، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد، فضاهای کار اشتراکی و…

معماری و الگوهای فضایی این مکان‌ها اغلب کپی‌برداری از سیلیکون ولی و سایر فضاهای مشابه در کشورهای خارجی است. و چون این شکل از فعالیت‌ها به تقلید از آن‌هاست؛ در وهله اول الگوبرداری معماری نیز ایرادی ندارد!

اما به تدریج و با جا افتادن این سبک از کسب و کارها و فضاهای کاری، بهتر است به فکر بومی‌سازی متناسب با فرهنگ محلی این نوع شرکت‌ها بوده و از طرفی از ویژگی‌های مثبت نمونه‌های خارجی بهره‌برداری کرد.

به‌عنوان‌مثال؛ هر فضای کاری نیازمند فضاهای فراغتی و استراحت است. اگر کارکنان احساس خوب و راحتی در محیط کار داشته باشند، بهره‌وری بهتری خواهند داشت و تفکر سنتی کار بر مبنای تعداد ساعت مشخصی در روز بدون استراحت، گپ زدن با همکاران، بازی و سرگرمی و… پاسخگو نیست.

بنابراین، همان‌گونه که تحقیقات گوناگونی در کشورهای مختلف نشان می‌دهند؛ دفاتر کاری اگر دارای فضاهای بازی، سرگرمی، استراحت و خواب، مطالعه، کافه‌تریا و… باشند و از طرفی ترکیب‌های رنگی متناسب با نوع و روحیه کار، استفاده درست از نور طبیعی و مصنوعی، ارتباطات فضایی مناسب، چیدمان مبلمان، حریم خصوصی – نیمه‌خصوصی و عمومی در محیط کار و سایر استانداردهای کیفی معماری توسط طراح معمار رعایت شود، اثربخشی کارکنان و همچنین پویایی و شادابی محیط کار بسیار بهتر

معمار:
سیوان شهر ماندگار
نوع پروژه:
بازسازی داخلی
متراژ:
230
مکان:
تهران، نجات الهی (ویلا)
استراتژی:
مدرن، کلاسیک
سال پروژه:
1400
لینک کوتاه:
https://sivanshahr.ir/?p=11029

تصاویر طرح بازسازی: